Co jeść przed treningiem? Poznaj sposoby na najlepsze posiłki przedtreningowe

Co jeść przed treningiem? To pytanie, które zadaje sobie niezliczona ilość osób. Posiłek przed treningiem to priorytetowa kwestia, by dostarczać dla własnego organizmu energii, dzięki której będziemy w stanie podjąć każdy wysiłek fizyczny. Węglowodany? Białko? Tłuszcze? Co jest najważniejsze? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. 

Doskonały posiłek przedtreningowy- jak go właściwe zbilansować?

Posiłek musi być właściwie zbilansowany. Powinien zawierać węglowodany. Najlepiej postawić na węglowodany złożone, których uwalnianie w organizmie jest wydłużone, co daje nam energię i siłkę na dłuższy czas. Nie oznacza to jednak, że węglowodany proste mają być całkowicie wyeliminowane z diety sportowca. Generalnie ilość węglowodanów, jak również ich rodzaj i proporcje, zależą od intensywności oraz rodzaju treningu, jaki będziemy wykonywać. Kluczowe są także zdrowe tłuszcze we właściwej ilości. Priorytetem jest jednak spożycie odpowiedniej ilości białek. Proteiny to zdecydowanie najważniejszy składnik każdego posiłku. W trakcie treningu to białko pozwala na budowę tkanki mięśniowej, dla której wykonuje się wiele sekwencji. Dlaczego jedzenie przed treningiem jest tak istotne? Przede wszystkim chodzi o magazynowanie glikogenu mięśniowego. Właściwa ilość glikogenu w mięśniach dostarcza glukozę, która jest niezbędna, by aktywować proces glikolizy, który zachodzi w mięśniach. Posiłek zawierający białka, tłuszcze i węglowodany we właściwych proporcjach, będzie gwarancją zmagazynowania właściwej ilości glikogenu w mięśniach, a więc da siłę do efektywnej aktywności.

Intensywność ćwiczeń a spożycie. Co jeść przed treningiem?

Co jeść przed treningiem? Układając posiłek przedtreningowy, z całą pewnością należy wziąć pod uwagę rodzaj ćwiczeń, jakie będziemy wykonywać. Trening siłowy to jeden z najbardziej wymagających. Wykonuje się kilka serii ćwiczeń na poszczególne części ciała. Nic więc dziwnego, że przed takim treningiem należy zjeść posiłek pełnowartościowy, jak również doskonale zbilansowany. Ilość energii musi być tutaj największa. Im większy posiłek, tym więcej niezbędnej energii do działania.

Nie bez znaczenia ma także czas trwania treningu. Im dłuższe ćwiczenia i aktywność fizyczna, tym należy pamiętać o zachowaniu właściwego poziomu glukozy we krwi. Należy również zadbać także o właściwe zapasy glikogenu.

Co więcej, najlepiej jeść posiłek lekkostrawny. Należy wystrzegać się jedzenia ciężkostrawnego, które może powodować tzw. uczucia przejedzenia, nadmiernej sytości, co zdecydowanie utrudni sprawność, nie pozwalając na czerpanie przyjemności z wykonanych zadań.

Kiedy najlepiej zjeść przed planowym treningiem?

Posiłek przed treningiem powinien być spożyty również we właściwym czasie. Kiedy zjeść przed treningiem? Przede wszystkim należy jeść przed i po treningu. 2-3 godziny przez treningiem należy zjeść dość obfity, wartościowy posiłek. Kilka godzin przed treningiem to odpowiedni czas, który pozwoli na uwolnienie się niezbędnych składników odżywczych. 30 minut przed treningiem należy zjeść wysokobiałkową przekąskę. Może być to kawałek banana z batonikiem proteinowym. Białko przed treningiem jest najlepszym wyborem. W czasie treningu należy zadbać o regularne nawodnienie. 

Posiłek przedtreningowy – co zjeść?

Nadszedł czas, by poznać konkretne źródło energii, które będzie najwłaściwsze. Przed treningiem warto wybrać konkretne artykuły spożywcze. Posiłek w formie standardowej to m.in.: ryż biały, bądź brązowy z kurczakiem. Może również być to inne chude mięso, takie jak np. indyk, a do tego dołożona kasza. Mogą być to również makarony pełnoziarniste, czy wykonane z pszenicy durum. Źródło białka to także owoce morza, jaja, nasiona roślin strączkowych. By dostarczać wartościowe źródła węglowodanów, należy spożywać m.in: ziemniaki, banany, ryż, owoce, zarówno świeże, jak i suszone, jak również warzywa. Zjedzone 2-3 godziny przed treningiem pozwolą na powolne uwalnianie energii. 

Regeneracja organizmu po treningu – co spożywać? 

Redukcja masy ciała, zgubienie tkanki tłuszczowej, budowanie masy mięśniowej, wymaga spożycia odpowiedniego posiłku po treningu. Posiłek potreningowy jest również ważny. Należy pamiętać o właściwej ilości białka po treningu. To sprawi, że nastąpi właściwa regeneracja mięśni. Błonnik to również kluczowy element. Przyspiesza przemianę materii. Przyjmowany po zakończeniu treningu przyspiesza redukcję masy ciała. 

Żywienie okołotreningowe pozwala na szybsze uzyskanie satysfakcjonujących wyników sportowych i rezultatów związanych ze zdrowiem, wyglądem, jak również samopoczuciem. Co jeść przed treningiem? Postaw na doskonale zbilansowany posiłek.