Zastanawiasz się gdzie i jak trenować? Miejsc do ćwiczeń jest naprawdę wiele. Możesz realizować treningi na świeżym powietrzu, w siłowni, a także na sali fitness. Oprócz tego można również skutecznie i efektywnie ćwiczyć we własnym domu. Wystarczy tylko kilka podstawowych sprzętów, które sprawią, że domowe treningi przyniosą upragnioną rzeźbę i satysfakcję. Sprawdź, jaki sprzęt fitness do domu powinieneś zakupić na samym początku, a w co warto zainwestować, będąc profesjonalistą.

Trening w domu dla początkujących — jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Żeby rozpocząć sportową przemianę, tak naprawdę potrzebna jest jedynie mata do ćwiczeń, dzięki której bezpiecznie i wygodnie wykonamy różnorodne ćwiczenia. Warto jednak wiedzieć, że osoby początkujące potrzebują wielofunkcyjnych treningów, które pozwolą im na utratę tkanki tłuszczowej. W domowym zaciszu można zdziałać naprawdę wiele, dlatego dobrze będzie posiadać kilka  dodatkowych akcesoriów, które przydadzą się  już na samym początku, a są to:

  • nieduże ciężary maksymalnie 3 kg,
  • taśmy,
  • skakanka,
  • hantle do ćwiczeń.

To niepozorne wyposażenie, będzie doskonałym starterem do zmiany trybu życia. Oprócz tego warto postawić również na indywidualny plan treningowy, który zostanie opracowany przez trenera fitness. Nawet jeśli ćwiczymy w domu, najważniejsze jest bezpieczeństwo i dostosowanie rodzaju wykonywanych ćwiczeń, do naszych możliwości. Wiele osób szczególnie na samym początku decyduje się na zakup sprzętu do ćwiczeń aerobowych. Choć jest to dość duży wydatek, to posiadanie roweru stacjonarnego, orbitreku lub bieżni, może zmotywować do działania szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości wykonać treningu na świeżym powietrzu. Dodatkowo te profesjonalne urządzenia do ćwiczeń znakomicie wpływają na poprawę wydolności i wspomagają odchudzanie, przyspieszając metabolizm. Niektóre z nich, jak na przykład orbitrek pozwalają równocześnie angażować wszystkie partie mięśni. Są również polecane osobom z dużą nadwagą i otyłością. Marsz lub bieg na bieżni obciąża stawy w o wiele mniejszym stopniu niż jogging po nierównej nawierzchni, lub – co gorsza – po chodniku.

Jak zacząć ćwiczyć w domu? – domowa siłownia to nie wszystko!

Jeśli masz już jakiś sprzęt fitness w domu, to rozpocznij treningi od wykorzystania tego, co obecnie posiadasz. Wyznacz dni i godziny ćwiczeń. W ten sposób zmobilizujesz się do działania. Planowanie jest szczególnie ważne na samym początku odchudzania, gdy jeszcze nie widać efektów i nie posiadamy odpowiedniego bodźca do tego, żeby zmienić swoje życie. Dobry plan treningowy, który uwzględni treningi siłowe i cardio to podstawa. Na samym początku aktywność fizyczna powinna się skupiać na ćwiczeniach ogólnorozwojowych, które pozwolą zgubić zbędne kilogramy i umożliwią wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych. Tak samo ważne są mięśnie nóg i pośladków, jak mięśnie brzucha czy też mięśnie rąk. Dlatego, jeśli twoja ulubiona aktywność fizyczna to jazda na rowerze, to nie zapominaj o dołączeniu dodatkowych ćwiczeń na inne partie. Trening całego ciała doskonale wpłynie na samopoczucie, a w niektórych przypadkach może zredukować dolegliwości bólowe związane z przyjmowaniem nieprawidłowej postawy ciała.

Profesjonalny sprzęt sportowy — poznaj najlepsze akcesoria do ćwiczeń w domu!

Zastanawiasz się, w jaki sprzęt do ćwiczeń w domu warto zainwestować? Podobnie jak w przypadku osób początkujących będą to maszyny do treningu cardio, które powinny być wzbogacone o dobrej jakości siłowe przyrządy do ćwiczeń. W przypadku osób, które utrzymują stałą wagę i nie mają zamiaru spalać tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie, zależy im na jej budowaniu, przydatne będą:

  • poręcze do ćwiczeń,
  • mocne taśmy oporowe,
  • hantle z większym obciążeniem,
  • drążek do podciągania,
  • sztanga.

Efektywny trening mięśni powinien rozpocząć się rozgrzewką i zakończyć rozciąganiem. W ten sposób można będzie uniknąć kontuzji, wzmocnić i rozbudować mięśnie. Ważna jest również woda, która stanowi wsparcie podczas intensywnego treningu. Jeśli chcesz ćwiczyć efektywnie, to nie zapominaj o nawodnieniu i zbilansowanej diecie.

Urządzenia do ćwiczeń w domu to fantastyczne rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości lub ochoty na wychodzenie z domu. Jeśli chcesz schudnąć i cieszyć się z płaskiego brzucha, smukłych ud i wyrzeźbionych mięśni rąk to postaw na trening siłowy w domu, połączony z ćwiczeniami aerobowymi. Wybierz przyrządy do domowego treningu i wypracuj wymarzoną sylwetkę!