Ile kosztuje wizyta u dietetyka i jak wygląda wizyta w gabinecie dietetycznym?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak kluczowa dla naszego zdrowia jest odpowiednia dieta. Nieprawidłowe żywienie może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, w uniknięciu których pomóc może specjalista – dietetyk. Zastanówmy się jednak  – ile kosztuje wizyta u dietetyka?

Wizyta u dietetyka – ile kosztuje pomoc specjalisty?

Choć teoretycznie dietetyk dostępny jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia, praktycznie uzyskanie jego pomocy w taki sposób jest dość trudne ze względu chociażby na długość kolejek do specjalistów, a także faktu, iż dietetyk na NFZ przysługuje jedynie osobom objętym tzw. Opieką Koordynowaną.

Prawidłowy jadłospis i poprawa negatywnych nawyków żywieniowych mogą jednak w znaczący sposób przyczynić się do poprawy naszego stanu zdrowia. Logiczna konkluzja jest więc taka, że do specjalisty najlepiej będzie udać się prywatnie, choć, oczywiście, taka konsultacja będzie nas dodatkowo kosztować. Z jakimi kosztami należy się liczyć przy okazji prywatnej konsultacji w poradni dietetycznej?

A zatem – ile kosztuje wizyta u dietetyka? Wiele zależy od miasta – z reguły ceny w mniejszych miejscowościach są nieco niższe, niż w Warszawie, czy Krakowie. Każdy dietetyk korzysta także z własnego cennika, dlatego cena ta będzie różnić się w zależności od tego, jakiego eksperta wybierzemy. Z reguły jednak koszt pierwszej wizyty z kompletem podstawowych badań zamyka się w granicach 200-350 złotych. Nie jest to więc wydatek wyższy, niż w przypadku prywatnych wizyt u lekarzy wielu innych specjalizacji. Powstaje jednak jeszcze jedno pytanie: jak wyglądać będzie taka wizyta?

Pierwsza wizyta w poradni dietetycznej – czego się spodziewać?

Pierwsza wizyta u dietetyka jest dość specyficzna. Lekarz skupia się bowiem na poznaniu pacjenta oraz jego problemów. Przeprowadzany jest zatem żywieniowy wywiad lekarski, przeprowadzane są też pomiary antropometryczne, oraz wykonywana jest analiza składu ciała. Podczas takiej wizyty pacjent poinformować powinien lekarza o swoich preferencjach i potrzebach – znacznie ułatwi to przygotowanie dla niego odpowiedniego planu terapii. Pierwsza wizyta trwa zazwyczaj ok. 45 do 60 minut.

Specjaliście powinny zostać zdradzone między innymi wszelkiego rodzaju alergie i nietolerancje pokarmowe. To bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym wypadku pacjent otrzymać może plan żywieniowy zawierający produkty, których spożywać mu po prostu nie wolno. W takim zaś wypadku okaże się on kompletnie nieprzydatny.

Konsultacja dietetyczna – jak wygląda wizyta kontrolna?

Pierwsza wizyta u specjalisty to jednak dopiero początek. Aby terapia naprawdę przyniosła dobry efekt, konieczne będą regularne wizyty kontrolne. Przez czas pomiędzy poszczególnymi wizytami pacjent powinien kontrolować swój jadłospis i ściśle trzymać się zaleceń lekarza, a jego masa ciała powinna być stale monitorowana. Wysoce zaleca się także w miarę możliwości utrzymanie wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Jak zaś wygląda sama wizyta kontrolna?

Jej celem jest ustalenie, czy zalecony pacjentowi plan żywieniowy rzeczywiście jest skuteczny. Podczas spotkania kontrolnego specjalista analizuje więc efekty dotychczasowej terapii i wykonuje niezbędne badania, między innymi analizę składu ciała. Pozwala to kontrolować terapię, lub wprowadzić ewentualne zmiany, jeśli kuracja okazuje się za mało skuteczna. Koszt wizyty kontrolnej to ok. 120-180 złotych.

Ile kosztuje wizyta u dietetyka w celu wykonania konkretnych badań?

Czasem zdarzyć się może, że do dietetyka chcemy udać się w konkretnym celu. W takim przypadku możemy po prostu zapłacić za określoną ofertę z katalogu usług dietetycznych, która nas interesuje. Dietetyk to specjalista oferujący dość zróżnicowane usługi, dlatego poniżej prezentujemy uśrednione ceny jedynie wybranych z nich.

  • ułożenie jadłospisu – od 150 złotych (cena zależy od tego, ile dni ma obejmować jadłospis)
  • analiza składu ciała – 150 złotych
  • wodorowy test oddechowy – 220 złotych
  • pierwsza / kolejna konsultacja dietetyczna dla par – 300 / 175 złotych

W ofercie specjalisty znajdować się mogą także dodatkowe usługi niewymienione tutaj. Wiele zależy po prostu od konkretnego lekarza.

Czy dieta od dietetyka jest skuteczna?

Jak najbardziej tak. Lekarz ten jest pierwszą osobą, do której powinniśmy udać się, aby uzyskać pomoc w odchudzaniu, lub dopasować dietę do naszego stylu życia (gdy np. zawodowo zajmujemy się sportem). Pamiętać należy, że żaden suplement nie będzie tak skuteczny, jak odpowiednio dopasowana, prowadzona przez specjalistę dieta oparta o szczegółowy wywiad żywieniowy.

Otyłość to nie jedyny powód, dla którego wizyta u dietetyka jest wysoce zalecana. W przypadku cukrzycy odpowiednio opracowany, specjalistyczny plan żywieniowy może znacząco poprawić komfort życia. Do specjalisty warto udać się nie tylko w przypadku stwierdzonych już chorób. Odpowiednie odżywianie może bowiem pomóc w prewencji wielu schorzeń. Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze zawsze jest wysoce wskazana. Aby uzyskać najlepsze jej efekty – warto iść do dietetyka, który pomoże dobrać najlepsze metody.