Uprawianie sportu jest niezwykle ważne, ale trzeba też pamiętać o tym, że zdarzają się sytuacje, kiedy pojawiają się różnego rodzaju problemy. Za jeden z częstszych można uznać ten dotyczący zakwasów – co na zakwasy?

Zakwasy po treningu to problem, o którym pewnie słyszało wiele osób. Niemniej pewnie nie wszyscy wiedzą, co na zakwasy będzie najlepsze. Można też przypuszczać, że spora część ludzi nie ma pojęcia o tym, co dzieje się w mięśniach.

Co na zakwasy? Zakwasy po intensywnym treningu

Dla wielu może chodzić o potoczne określenie bólu mięśni odczuwanego kilkanaście godzin po aktywności fizycznej. Mżna też usłyszeć o tym, że chodzi o DOMS (Delayed Onset Muscle Soreness), czyli „stan opóźnionej bolesności mięśni”.  Kiedy jednak patrzy się na fizjologię wysiłku, taki punkt widzenia jest błędny. Ponadto mówi się również, że chodzi o mikrouszkodzenie, przeciążenie oraz przemęczenie włókien mięśniowych i tkanki łącznej.

O szczegółach można powiedzieć naprawdę wiele – przede wszystkim należy zacząć od tego, że podczas wysiłku fizycznego ilość kwasu mlekowego wzrasta. Jest też teoria, że ból mięśni po wysiłku to skutek nagromadzenia się w mięśniach kwasu mlekowego. Ta teoria nie ma jednak przełożenia na rzeczywistość. Tyczy się to również intensywności treningu. Wystarczy rozejrzeć się wokół – jeśli ktoś na ogół nie rusza się zbyt często, pojawienie się zakwasów jest bardzo prawdopodobne. Wcale nie musi dojść do intensywnej aktywności fizycznej.

Zakwasy po treningu – jak powstają?

Powstawanie zakwasów to w ogóle temat, przy którym wypada zatrzymać się na dłużej. Zakwasy najczęściej pojawiają się w trakcie ćwiczeń fizycznych. Chodzi o zadania, podczas których przeważają skurcze ekscentryczne (mięsień napina się i rozciąga w tym samym czasie). Jak już była mowa, zakwasy pojawiają się nie tylko w przypadku zbyt intensywnego treningu. Intensywność może być bardzo różnie „oceniana” przez ludzkie organizmy – zwłaszcza wtedy, gdy dany organizm nie doświadczał znacznego wysiłku.

Spora część z nas zastanawia się nad tym, co na zakwasy, tymczasem sytuacja jest stosunkowo prosta. Chodzi o powtarzalność schematu treningowego. Powtarzalność ta przyzwyczaja układ ruchu do schematu i wtedy prawdopodobnie zakwasy się nie pojawią. Niemniej nie można zapomnieć o równowadze między wysiłkiem i odpoczynkiem. Bez rozgrzewki ani rusz i to takiej, w której uwzględnione są ćwiczenia rozciągające.

Nie zawsze udaje się zapobiegać – jak pozbyć się zakwasów?

Skoro wiemy, czym są zakwasy, dobrze byłoby też wiedzieć, jak poradzić sobie z obolałymi mięśniami. Najlepiej zapobiegać, ale nie zawsze uda się uniknąć zakwasów.

W internecie pewnie bez problemu znajdziemy sprawdzone sposoby na zakwasy po treningu, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to, co dzieje się po zakończeniu treningu. Czas trwania zakwasów mięśni zależny jest od następujących czynników:

  • stopień intensywności wysiłku,
  • jakość rozgrzewki i czas jej trwania,
  • regeneracja po treningu.

Tym samym dwa punkty dotyczą tego, co dzieje się przed i w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli chodzi o regenerację po treningu, niezwykle istotna jest odnowa biologiczna, czyli np. masaże na zakwasy. Celem regeneracji powinno być złagodzenie bólu mięśni. Zakwasy to dolegliwość, z którą można też walczyć m.in. poprzez gorącą kąpiel czy wizytę w saunie. Wysoka temperatura wpływa na rozluźnienie mięśni.

Domowe sposoby na problemy mięśniowe

O walce z zakwasami można mówić jeszcze długo – wpływ na przepływ krwi mają choćby zimny i ciepły strumień wody (stosowane naprzemiennie). Niektórzy też twierdzą, że istnieje sposób, dzięki któremu można pozbyć się zakwasów w jeden dzień. Chodzi o zimne okłady z lodu bądź mrożonek (gdyby komuś nie wystarczył zimny prysznic).

Kompresy z lodu bądź mrożonek to świetna alternatywa dla tych, którzy z jakiegoś powodu omijają maści na ból mięśni lub inne polecane rozwiązania. Domowe sposoby na zakwasy wśród wielu osób mogą wzbudzać niepokój, ale najważniejsze jest to, jak przedstawiają się efekty. Jeżeli dane sposoby przynoszą satysfakcjonujące rezultaty, to jest się nad czym zastanawiać? Można też powiedzieć, że skuteczne rozwiązania na dolegliwości bólowe mięśni są czasem bliżej, niż może się wydawać. Krótko mówiąc, pomóc może sok wiśniowy! Tyle tylko, że sok z wiśni to metodą, którą należy stosować przed wysiłkiem.

Czym są zakwasy? Odpowiedni trening i regeneracja

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby dopasować trening do swoich możliwości. Niewłaściwie dostosowany trening skutkuje pojawieniem się zakwasów. Intensywne ćwiczenia wzbudzają spore zainteresowanie, ale uprawianie sportu to droga – droga długa i „wyboista”. Jeżeli coś jest ponad siły, lepiej zrezygnować z treningu. Pewnych rzeczy nie można przyśpieszyć i widać to też choćby w trakcie rozgrzewki. Rozgrzewki pod żadnym pozorem nie wolno omijać!

Ważne jest też to, że z ewentualnymi zakwasami można próbować sobie skutecznie radzić i to na różne sposoby – czasem wystarczy ciepła i zimna woda. Co więcej, możemy mówić o wielu sposobach na szybkie poradzenie sobie z problemem.

Gdyby działo się coś niepokojącego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.