Trenujemy, ponieważ chcemy lepiej wyglądać. Warto jednak pamiętać, że ważny jest sam trening, jak i to, co dzieje się po jego zakończeniu. Co jeść po treningu?

Wiele osób nie ma pojęcia o tym, co jeść po zakończonym treningu. Można odnieść wrażenie, że liczy się wyłącznie podejmowany wysiłek. Tymczasem organizm potrzebuje regeneracji i elementem tej regeneracji jest choćby właściwy posiłek.

Trening to nie wszystko

Często mówi się o tym, że dany sportowiec nie osiągnąłby sukcesu bez wyczerpujących treningów. To prawda, ale nie można jednocześnie zapominać o rytuałach (jeśli można tak powiedzieć) potreningowych. Po wysiłku organizm potrzebuje czasu na odpoczynek i dlatego też niezwykle ważną kwestią jest posiłek potreningowy. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że nie ma odpowiedniej masy mięśniowej bez właściwego odżywiania. Trzeba wiedzieć, co w danym momencie należy dostarczyć do organizmu. Jednocześnie wszystko musi być odpowiednio zbilansowane.

Wypada też odnotować, że posiłek po treningu ma ogromne znaczenie dla adaptacji i regeneracji mięśni.

Zbilansowany posiłek potreningowy

Ważne jest też to, że trzeba na to wszystko patrzeć nie tylko przez pryzmat samej aktywności fizycznej. Wysiłek fizyczny może być podejmowany w różnym celu. Poza tym zdarza się, że ktoś decyduje się na wieczorny trening. Co wieczorem będzie najlepsze? Kiedy należy zjeść? Potreningowy posiłek to temat, w przypadku którego może pojawić się wiele wątpliwości.

Międzynarodowe Towarzystwo Żywienia Sportowego jasno wskazuje na to, że najlepsze efekty są wtedy, kiedy spożycie posiłku następuje do dwóch godzin po treningu. Trzeba wiedzieć, co warto jeść i należy mieć świadomość tego, że przyjmowanie posiłku zaraz po treningu nie jest obowiązkowe. Jeśli masz za sobą intensywny trening, nie jest równoznaczne, z tym że natychmiast musisz przyjąć pełnowartościowy posiłek. Nie ma też co ukrywać, że wiele osób decyduje się na ćwiczenia ze względu na swoją wagę – spora część z nas zwyczajnie chce schudnąć. O tłuszczach (i w ogóle tkance tłuszczowej) mówi się wiele, ale wciąż pojawia się sporo wątpliwości. Najlepszym dowodem chęć redukcji masy ciała poprzez sięganie po szejki białkowe czy koktajle warzywne. Tymczasem na masę ciała wpływa wyłącznie dzienny bilans kaloryczny. Tylko pod tym kątem należy oceniać kaloryczność. Jeśli zastanawiasz się nad tym, o co warto zadbać po wieczornym treningu, sprawa wygląda tak, że liczy się dzienny bilans kalorii. Konieczność unikania owoców i węglowodanów to mit (wystarczy zainteresować się regeneracją glikogenu mięśniowego po treningu).

Trening siłowy – jaki posiłek po treningu siłowym?

Trening często określany jest mianem siłowego, ale czy wszyscy wiedzą, z czym związane jest takie nazewnictwo? Jeśli nie, warto wiedzieć, że możemy rozmawiać o skoncentrowaniu się na tkance mięśniowej. Chodzi o rozwój konkretnych grup mięśni. Można też powiedzieć, że mowa o wysiłku, który jest krótki i intensywny. Ponadto wykonywany z obciążeniem. Istotne jest też to, że cel treningu siłowym celem to progresja, czyli stopniowe zwiększanie trudności wykonywanych ćwiczeń.

To wszystko ma też przełożenie na to, jak wygląda odpowiednio zbilansowany posiłek. Jeśli chodzi o szczegóły, na pewno należy wziąć pod uwagę następujące zasady:

  • nie trzeba uzupełniać węglowodanów w zwiększonej ilości (tyczy się zwykłego treningu siłowego),
  • odpowiednia ilość białka w posiłku potreningowym (0,25-0,4 g białka na kilogram masy ciała),
  • wybór odżywczych źródeł białka,
  • nie przesadzać z ilością tłuszczu.

Skomponowanie odpowiedniego posiłku może wydawać się trudne, ale tak naprawdę wystarczy trzymać się kilku zasad. Tylko tyle dzieli od właściwie skomponowanego posiłku.

Posiłek potreningowy – regeneracja organizmu u sportowców

Jaki zjeść posiłek? Co zjeść po treningu? Czy czas uzupełnić węglowodany? Jeżeli spożywanie odpowiednich posiłków wydaje się zadaniem ponad siły, to znaczy, że warto skorzystać z fachowego wsparcia.

Wystarczy spojrzeć na osoby trenujące sport w sposób profesjonalny. Budowanie masy mięśniowej, odpowiednia ilość węglowodanów i białka, zbilansowana dieta – sportowcy mają ludzi od tego, aby zapotrzebowanie kaloryczne było na bieżąco kontrolowane. Wszystko jest dopasowane do rodzaju treningu i intensywności. Nie trzeba zastanawiać się nad tym, co warto zjeść.

Oczywiście praca nad swoim ciałem wymaga skrupulatności – osoby komponujące posiłki muszą wiedzieć o intensywności treningu czy ewentualnej redukcji.

Co jeść po treningu?

Jak widać, przyjmowanie właściwych posiłków po treningu wymaga niezwykłej skrupulatności. Trzeba wiedzieć, co w danych okolicznościach będzie najlepszym rozwiązaniem. Posiłek musi zostać dopasowany to jakości treningu, jak i celu. Ważne jest też to, że na efekty zawsze trzeba poczekać.

Jeśli jednak postępuje się właściwie, efekty z pewnością przyjdą – i to jest najważniejsze.