Umięśniona sylwetka to z pewnością marzenie wielu panów. Marzenie to wymaga jednak wielu wyrzeczeń i to nie tylko tych związanych z wyczerpującymi treningami. Co najlepsze na masę?

Można przypuszczać, że wiele osób zastanawia się nad tym, czym charakteryzują się odpowiednie posiłki. Tymczasem budowa masy wymaga treningów połączonych z odpowiednim odżywianiem. Trzeba wiedzieć, co można jeść i w jakich ilościach.

Dieta na masę mięśniową to nie wszystko

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, na czym polega dieta na masę. Najkrócej mówiąc, chodzi o plan żywieniowy opracowany w celu rozbudowy tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o główne założenie, organizm potrzebuje większej ilości kalorii i białka. Nie można też zapomnieć o wykonywaniu regularnego treningu siłowego z systematycznym zwiększaniem obciążenia. Produkty na masę mięśniową powinny iść w parze ze sportem. Poza tym wszystko można sprowadzić do:

  • drobnych uszkodzeń włókien mięśniowych (trening),
  • właściwej regenerację mięśni (dieta).

Rozbudowa masy mięśniowej wymaga wiele pracy.

Co najlepiej jeść na masę – Białko? Węglowodany? Tłuszcze?

Jak powinna wyglądać budowa masy mięśniowej? Jak wygląda moje zapotrzebowanie kaloryczne? Przyrost masy może rodzić wiele pytań i spróbujmy sobie teraz na nie (przynajmniej na niektóre) odpowiedzieć.

Na wstępie wypada podkreślić, że nie istnieje „przepis” na budowę masy. Budowa masy mięśniowej musi zostać dopasowana do:

  • indywidualnych potrzeb,
  • trybu życia.

Z drugiej strony zbudowanie masy mięśniowej to temat, w przypadku którego można pokusić się o kilka uniwersalnych wskazówek. Należy zadbać o:

  • dodatni bilans kaloryczny (nadwyżkę kaloryczną) – posiłki na masę muszą przekładać się na spożywanie większej ilości kalorii, niż organizm spala w ciągu dnia.
  • optymalną ilość białka w diecie na masę – białko to makroskładnik, który jest niezwykle istotny dla rozwoju mięśni. Dlatego też w każdym przypadku zaleca się spożywanie większej ilości białka.
  • dobre węglowodany – węglowodany są głównym źródłem energii dla organizmu.
  • zdrowe tłuszcze dla gospodarki hormonalnej – tłuszcze mają ogromny wpływ na zachowanie zdrowia hormonalnego.
  • częste jedzenie,
  • nawodnienie.

Każdy kilogram masy ciała ma znaczenie.

Budowanie masy z cateringiem dietetycznym

Co, jeśli pilnowanie kalorii jest zbyt trudne? Czy w takiej sytuacji można skorzystać ze wsparcia cateringu dietetycznego? Można podejrzewać, że zdania na ten temat są różne.

Prawda jest jednak taka, że dieta pudełkowa może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście pod warunkiem korzystania z usług prawdziwych profesjonalistów. Nie można też zapomnieć o tym, że osoby te muszą otrzymać szczegółowe informacje na temat potrzeb żywieniowych. W innym wypadku ułożenie diety na masę okaże się zadaniem niewykonalnym. Catering musi mieć wszelkie potrzebne dane.

Dieta bezglutenowa i ketogeniczna

Ludzie są różni, ale nie od dziś wiadomo, że najlepiej na wyobraźnię działają przykłady. Dlatego też teraz przyjrzymy się teraz dwóm możliwym sytuacjom.

Zaczniemy od diety na masę w przypadku produktów bezglutenowych. W ogóle jest to temat, przy którym w znacznym stopniu zahaczamy o diety sportowe. Rezygnacja z glutenu to dla każdego sportowca ogromne wyzwanie – Robert Lewandowski z pewnością wiele o tym wie. Co do szczegółów, celem diety jest wyeliminowanie produktów zbożowych, produktów niewiadomego pochodzenia, nabiału (chodzi o zbożowe dodatki) i napojów (choćby kawa zbożowa czy piwo). Odpowiednio zbilansowana dieta powinna więc zawierać produkty o sporej zawartości węglowodanów. Chodzi m.in. o kasze, warzywa, owoce czy produkty przetworzone.

Dieta ketogeniczna powinna spowodować, że zwiększenie masy mięśniowej okaże się stosunkowo łatwe. Można wręcz powiedzieć, że ketogeniczna dieta to dieta na przyrost masy mięśniowej. Jest to związane, z tym że osoby chcące zwiększyć masę mogą liczyć na stosunkowo wysokie spożycie białka.

Na czym polega dieta na masę?

Co zatem jeść? Wiele osób zastanawia się, co jeść na przyrost mięśni. W internecie jest pełno przykładowych jadłospisów, ale to nie to jest w tym wszystkim najważniejsze. Najlepsze produkty na masę są wtedy, kiedy możemy mówić o posiłkach dopasowanych do naszego ciała. Naturalnie można opowiadać o bezglutenowym jedzeniu, diecie ketogenicznej i wielu innych propozycja. Dlatego też warto wiedzieć, z czym wiążą się poszczególne diety. Dopiero w dalszej kolejności należy zastanowić się nad tym, jak ma wyglądać dieta na masę mięśniową.

Ważne jest też to, że budowa mięśni może odbywać się z pomocą cateringu. Wystarczy znaleźć odpowiednich fachowców i ustalić właściwy plan. Każda osoba może rozbudować masę mięśniową – trzeba tylko chcieć.