Co jeść na diecie keto? Sprawdź co jeść, a czego unikać będąc na diecie ketogenicznej

Dieta ketogeniczna zdobywa na popularności. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie odnoście tego, co jeść na diecie keto.

Chyba każdy jest świadom tego, że dieta ketogeniczna to – jak w każdym innym przypadku – konieczność zrezygnowania z pewnych potraw. Nazywana dietą redukcyjną, jest w stanie zapewnić imponujące efekty. Należy jednak poznać podstawowe zasady diety ketogenicznej, aby móc je faktycznie zobaczyć. Co jeść na diecie keto?

Dieta ketogeniczna – zasady diety ketogenicznej?

Na czym polega dieta keto?

Należy zmniejszyć ilości węglowodanów w jedzeniu zwiększając spożycie zdrowych tłuszczów. Wysokotłuszczowy poziom posiłków należy jednak w odpowiedni sposób zaplanować

Ta dieta niskowęglowodanowa polecana jest nie tylko w celu zgubienia nadprogramowej masy ciała. Jest to także remedium dla osób, które na co dzień zmagają się z padaczką lekooporną, chorobą Alzheimera czy Parkinsonem.

Co jeść na diecie keto? Dozwolone produkty

Warto sprawdzić, co można jeść na diecie ketogenicznej, aby mieć pewność, że wszystkie zasady zostaną w prawidłowy sposób zachowane. Dozwolone na keto diecie są chociażby drób, wołowina, wieprzowina. Wiele osób ucieszy się z tego, że na ich talerzach może zagościć łosoś, makrela, tuńczyk oraz owoce morza. Należy także sprawdzić warzywa, które zalicza się do niskowęglowodanowych, aby mieć pewność, że będzie można je stale gościć w diecie ketogennej. Wielu ucieszy to, że na tej liście pojawiają się produkty mleczne (m.in. ser żółty, masło, śmietana, jogurt grecki, kremowe serki, jaja). Na keto można jeść także zdrowe kwasy tłuszczowe. Do tej grupy zalicza się na pewno oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej z awokado, olej kokosowy, masło orzechowe. Wiele osób będzie zadowolonych z tego, że może sięgnąć po orzechy i nasiona. Dokładnie po nasiona chia, midgały. Ze spokojem można jeść na keto orzechy makadamia oraz orzechy włoskie. Na samym końcu można dodać również owoce, ale też tylko takie, które zawierają niską ilość węglowodanów. Tak, aby móc z dumą obserwować efekty diety ketogenicznej. To właśnie dzięki takim produktom organizm będzie mógł wejść w stan ketozy. Glukoza obecna m.in. w wielu owocach może w tym przeszkadzać.

Czego należy unikać jeść na diecie ketogenicznej – produkty zakazane

Czas teraz na to, aby sprawdzić, czego nie można jeść. Na liście produktów zakazanych można wymienić w pierwszej kolejności niezdrowe tłuszcze. Mowa tu w głównej mierze o margarynie, oleju rzepakowym. Koniecznością jest rezygnacja z  przetworzonych tłuszczów. Należy unikać roślin strączkowych. Zalicza się do nich fasola, ciecierzyca, ale także nie można zapominać o tym, że jest to soczewica oraz groszek. Nawet ulubione ziemniaki i bataty muszą pójść w odstawkę, aby mieć pewność, że uda się dobrze żyć z dietą ketogeniczną. Do listy zakazanych produktów należy także dopisać chociażby soki owocowe, słodkie napoje gazowane. Do śmietnika należy odstawić słodycze, lody. Nie można także zapomnieć o tym, że w diecie niskowęglowodanej zabronione są produkty pszenne, mąka, płatki owsiane, ryż, kasza. Należy również unikać większej ilości owoców.

Co jeść na diecie keto – przyprawy?

Już wiadomo, które produkty są dozwolone na diecie ketogenicznej. Wszyscy już wiedzą czego nie jeść. A co z przyprawami? Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich tak naprawdę życia. Dieta ketogeniczna opiera się na jasnych zasadach w tym przypadku.

Należy unikać przypraw, ponieważ mogą one być zdradliwe. W szczególności, jeżeli mowa o gotowych mieszankach, które mogą sprawić, że spożycie węglowodanów wzrośnie. Aczkolwiek, nie można powiedzieć, że wszystkie przyprawy są zabronione. Lepiej bazować na tradycyjnych przyprawach i ziołach. Dozwolone są na pewno sól, pieprz, rozmaryn, bazylia. Można także w trakcie gotowania wykorzystać  pieprz cayenne, kumin, oregano, chilli.

Dieta ketogenna – przykładowy jadłospis

Dieta ketogenna rządzi się swoimi prawami. Jest ona na pewno w stanie dostarczyć odpowiednie źródło energii każdego dnia. Przykładowe keto menu, które można spożywać na diecie keto znaleźć można w świecie wirtualnym. Wsparcia udzielić może także dietetyk, który pomoże zaplanować dania, które można spożywać na diecie niskowęglowodanowej. Warto zwrócić uwagę na zawartość węglowodanów, aby mieć pewność, że udaje się jeść zdrowo i pożywnie. To dietetyk może powiedzieć, czego unikać w tym trybie żywieniowym.

Co jeść na diecie keto? Powyżej zostały zaprezentowane podstawowe zasady stosowania diety ketogenicznej. Teraz już każdy będzie wiedział, co podczas diety ketogenicznej należy jeść, a czego lepiej nie. Orzechy na diecie są ważne, ale wszystko należy zaplanować z głową.