Nie tak łatwo znaleźć przyczynę występowania szumów usznych. Warto więc sprawdzić, brak jakiej witaminy powoduje szumy w uszach? Tak, aby pacjent mógł poradzić sobie z takimi dolegliwościami.

Przyczyny szumów mogą mieć różne podłoże. Jednym z nich może być nadczynność tarczycy. Zbyt duża ilość hormonów powoduje duże skoki ciśnienia. Do tego dojść może również arytmia i szumy oraz dzwonienie w uszach, które powodować mogą ogromny dyskomfort u pacjentów. Brak jakiej witaminy powoduje szumy w uszach? Oto garść niezbędnych informacji.

Co mówi na ten temat medycyna?

Szumy uszne mogą być spowodowane niską krzepliwością krwi. Przepływa ona szybciej niż normalnie i może doprowadzić do pojawienia się takich szumów. Wśród innych przyczyn można wymienić leki. Streptomycyna, gentamycyna, neomycyna, także aspiryna – oto lista składników, które mogą spowodować szumienie.

Każdy z tych oraz wielu innych przypadków wymaga indywidualnej diagnozy. Konieczna będzie wizyta u lekarza, który zaprosi pacjenta na badania. Nigdy nie można bagatelizować takich objawów, ponieważ część z nich może być oznaką poważnych zachorowań. Wśród nich może być miażdżyca.

Jednym z powodów takiej sytuacji jest witamina B12. Niedobór witaminy B12 może być spowodowany przez zbyt dużą ilość spożywanych napojów alkoholowych, niedożywienie. Za taką sytuację odpowiedzialne jest również zaburzenie wchłaniania. Warto więc zmierzyć poziom witaminy B12 – co też możliwe jest w skomplikowanych laboratoriach diagnostycznych.

Objawy niedoboru witaminy B12

Suplementacja witaminy B12 ma kluczowe znaczenie dla organizmu. Wśród objawów, które mogą skłonić do zastosowania takich suplementów, wyróżnia się:

  • anemia,
  • szybka męczliwość,
  • zawroty głowy,
  • trudności z koncentracją,
  • duszności,
  • bladość skóry.

Do tego mogą dojść różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne. Wśród nich można wymienić: zaburzenia widzenia, zaburzenia chodu, mrowienie w palcach, drętwienie kończyn, pieczenie języka. Ważnymi objawami jest również apatia, depresja, zaburzenia emocjonalne.

Dlaczego występują szumy uszne?

Warto zadać sobie pytanie nie tylko odnoszące się do tego, brak jakiej witaminy powoduje szumy w uszach. Może się bowiem okazać, że obiektywne szumy uszne mogą być spowodowane także hiperwitaminozą witaminy D3. Mówiąc wprost – jest to sytuacja, kiedy dochodzi do przedawkowania tej witaminy. Górna granica dla witaminy D wynosi 50-60 ng/ml. Większe ilości powodują hiperwitaminozę, która nazywana jest również zatruciem organizmu witaminą D, która odpowiada także za szumy uszne. Szacuje się, że hiperwitaminoza to sytuacja, kiedy stężenie tej aktywnej postaci wynosi więcej niż 100 ng/ml.

Przyczyny szumów usznych

Słuch jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Warto więc zadbać o swój naturalny aparat słuchowy, aby nie doprowadzić do jego nadmiernego uszkodzenia. Tym bardziej że w przyszłości może to rzutować także na układ nerwowy. Jakie są jeszcze przyczyny występowania szumów usznych? Na tej liście znaleźć można m.in.:

  • silny stres – w organizmie dochodzi nie tylko do dużych skoków ciśnienia, ale także do przyspieszenia akcji serca, w efekcie zaczyna szumieć w uszach;
  • miażdżyca – choroba, która powoduje zwężanie światła naczyń krwionośnych, w ten właśnie sposób krew ma problem ze swobodnym przepływem;
  • nadmierny hałas – niezależnie od miejsca i sytuacji, może to doprowadzić do podrażnienia nerwów usznych;
  • nadciśnienie tętnicze – w szczególności, jeżeli ktoś nie doprowadził do jego uregulowania;
  • hipoproteinemia – sytuacja, kiedy w diecie ma się do czynienia ze zbyt małą ilością białka.

Nie brakuje pacjentów z szumami usznymi, którzy zmagają się ze stwardnieniem rozsianym. Wśród innych przypadków, należy także wymienić chorobę  Ménière’a, która odnosi się do ucha wewnętrznego. Warto o tym przeczytać, aby mieć pełny obraz sytuacji.

Szumy i dzwonienie to sytuacja, której nie można bagatelizować. Tym bardziej że można to wyleczyć. Lekarz może zalecić suplementację, aby zapobiec niedoborowi tej witaminy z grupy B. Wśród innych leków, które są zalecane, są te, które są stosowane w nadczynności/niedoczynności tarczycy, preparaty witaminowe. Ważne są również leki uspokajające oraz rozszerzające naczynia krwionośne. Samodzielnie jednak nie można ich przyjmować. To lekarz dokładnie decyduje o tym, które leki wziąć, aby mieć pewność, że szumy uszne zostaną uregulowane i nie będą już się więcej pojawiać.