Ashwagandha kiedy brać? Czy lepiej przyjmować ashwagandhę rano czy na noc? Kiedy ashwagandha jest skuteczniejsza – rano czy wieczorem?

Ashwagandha (withania somnifera) , znana również jako żeń-szeń indyjski to roślina należąca do tej samej grupy co ziemniaki, czy pomidory, posada jednak szereg właściwości, dzięki którym stosowana jest w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej. W naszym kręgu kulturowym nauczyliśmy się stosować ashwagandhę do produkcji suplementów diety. Zapraszamy Cię do zapoznania się z działaniem ashwagandhy. W naszym artykule możesz sprawdzić kto powinien brać ashwagandhę, kiedy ją zażywać, jak dawkować i jakie są przeciwwskazania do stosowania ashwagandhy.

Ashwagandha należy do grupy witanolidów – roślin stablilizujących procesy fizjologiczne i pomagających utrzymać równowagę organizmu. Do produkcji suplementów stosowany jest korzeń ashwagandhy. Zawiera on związki biologicznie aktywne, w tym witanolidy, alkaloidy, sitoinozydy i flawonoidy, dzięki nim ashwagandha działa, jak większość adaptogenów, wspomagająco w terapii stanów lękowych, depresyjnych, głębokiego zmęczenia oraz poprawia jakość snu i pomaga redukować stres.

Ashwaganda – kiedy brać i jak długo?

Kuracja ashwagandhą oznacza dłuższą suplementację. Ekstrakt z ashwagandhy powinien być stosowany najpierw przez 8 tygodni, następnie powinno zrobić się około 4 tygodnie przerwy i ponownie wrócić do zażywania. Pora dnia ma znaczenie. W zależności jaki chcemy uzyskać efekt, przyjmowanie ashwagandhy może odbywać się rano lub wieczorem.

Ashwagandha rano da pozytywne efekty w walce ze stresem, jej cenne właściwości pomogą poradzić sobie z brakiem motywacji do działania i napięciem. Właściwości adaptogenne ashwagandhy pozwalają jej zarządzać hormonem stresu, jakim jest kortyzol. Ponadto stosowanie ashwagandhy rano pomoże w osiągięciu odpowiedniego skupienia w ciągu całego dnia.

Brana wieczorem ashwagandha wykazuje działanie uspokajające i wyciszające. Zwalcza problemy z zasypianiem i problemy ze snem. Ashwagandha przed snem ma jednak swoje wady – działa moczopędnie, więc branie ashwagandhy w tym czasie może zmusić użytkownika do wstawania w nocy.

Największe korzyści z suplementacji ashwagandhy, poza dodawaniem energii rano i wyciszaniem wieczorem.

Stosowanie wyciągu z ashwagandhy należy poprzedzić zdobyciem gruntowniej wiedzy na jej temat, aby dokładnie zrozumieć czym jest ashwagandha. Ale jej właściwości prozdrowotne są tak powszechnie znane i doceniane, że żadne źródło nie odradza jej stosowania zarówno rano, jak i przyjmowania ashwagandhy przed snem.

Ashwagandha jest jednym ze skuteczniejszych środków wpływających na prawidłową pracę układu nerwowego. Korzystnie oddziałuje na serce i układ sercowo – naczyniowy. Działa również przeciwzapalnie, a jako przedstawiciel roślin adaptogennych pozwala na regulowanie poziomu cukru we krwi. Właściwości ashwagandhy pozwalają także na obniżenie stężenia tłuszczów, cholesterolu i trójglicerydów.

Niektóre grupy adaptogenów zwarte w witani ospałej (to jedna z wielu nazw tego zioła) wpływają również pozytywnie na płodność i funkcje seksualne.

Ashwaganda to roślina, która wpływa pozytywnie na organizm obciążony wysiłkiem – dzięki zastosowaniu ashwagandhy zyskujemy poprawę wytrzymałości i odporność na bóle mięśniowe. Dlatego zaleca się suplementować ashwagandhę sportowcom.

Również nasza tarczyca skorzystać może z dobroczynnych właściwości ashwagandhy. Pacjenci ze niedoczynnością tarczycy przyjmujący 600 mg ekstraktu z ashwagandhy dzienniem konkretnie chodzi tu o ekstrakt z korzenia, uzyskują spadek TSH oraz wzrost stężenia T3 i T4.

Dawkowanie ashwagandhy i jej postać użytkowa.

Zespół do Spraw Suplementów Diety ustalił, że spożycie sproszkowanego korzenia ashwagandhy nie powinno przekraczać 3 g na dobę. Natomiast WHO twierdzi, że działanie terapeutyczne ma od 3 do 6g sproszkowanego korzenia surowego.

Suplement ten można przyjmować w proszku, w płynie, kapsułkach albo tabletkach. Pamiętać jednak trzeba, żeby stosować się do zaleceń producenta, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem, ponieważ nawet ziołowy suplement, niesie ze sobą ryzyko skutków ubocznych.

Warto wybierać standaryzowany ekstrakt z korzenia ashwagandhy, ponieważ daje on nam konkretną informację na temat stężenia substancji czynnych i gwarantuje powtarzalność proporcji w każdej partii.

Ashwagandha to roślina dość dobrze znana, i temat ashwagandhy dość często pojawia się w publikacjach naukowych, ale osoby stosujące ashwagandhę przez okres dłuższy niż kilka miesięcy, powinny wykonywać przynajmniej raz do roku badania profilaktyczne, aby potwierdzić, że słynne „effects of ashwagandha” również u nich mają miejsce.

Przeciwwskazania do stosowania ashwagandhy.

Jak przy każdym suplemencie diety również w przypadku ashwagandhy zdarzają się sytuacje, kiedy nie powinno się jej przyjmować. Mimo że ashwagandha to adaptogen , który reguluje działanie organizmu i jego funkcji, nie powinna być przyjmowana przez osoby zażywające leki uspokajające, nasenne i przeciwpadaczkowe. Również kobiety w ciąży, w okresie laktacji oraz dzieci nie powinny jej stosować. Nawet niewielka ilość mg ekstraktu z ashwagandhy dziennie może u tych osób spowodować zaburzenia żołądkowo – jelitowe, nudności i wymioty. Nie wolno bowiem zapominać, że tak działa ashwagandha na układ pokarmowy.

To co oferuje nam ashwagandha – właściwości, których nie można nie doceniać, i które wykorzystywane są w medycynie wschodniej od wieków, niezależnie czy przyjmuje ją się rano czy wieczorem, pozwala nam na lepszą jakość życia. Ten suplement diety pozyskiwany z korzenia ashwagandhy, jeśli go odpowiednio dawkować da pozytywne efekty znane na całym świecie jako „effects of withania somnifera”. Odważcie się brać ashwagandhę, a ten wyjątkowy żeń-szeń indyjski ukoi wasz układ nerwowy i pobudzi do działania.